A worker is to paint the walls of a square room 7.55 ft high and 13.5 ft along each side. what surface area in square meters must she cover?

Respuesta :

There are 4 walls.  Each wall has the area of length (13.5) x width (7.55).

SA = 4 ( 13.5) (7.55)

     = 407.7 ft²

Next, convert ft² to meters² (1 ft = 0.3048 meters)

407.7 ft² x [tex] (\frac{0.3048 meters}{1 ft}) [/tex]² = 37.9 meters²