Answer : The correct option is, (B) 4.0 s
Solution : Given,
Charge flow in the circuit = 24 C
Current flow in the circuit = 6.0 A
Formula used :
[tex]Q=I\times t[/tex]
where,
Q = charge flow in the circuit
I = current flow in the circuit
t = time taken
Now put all the given values in this formula, we get the time.
[tex]24C=(6.0A)\times t[/tex]
[tex]t=4.0s[/tex]
Therefore, the time taken will be, 4.0 s