A sporting goods store has added a section with trail foods and snacks. Raisins cost $5.00 per pound and peanuts cost $3.80 per pound. Raisins and peanuts are going to be sold in a mixture of 30 pounds which will cost $4.05 per pound. How many pounds of raisins will be in the mix?
Let's find the total cost of the mixture. 4.05×30 121.50 r=raisins; p=peanuts. We need to make a system of equations. r+p=30; this represents the pounds. 5r+3.8p=121.50; this represents the cost. We can multiply the first equation by -5 to eliminate r. -5r-5p=-150 5r+3.8p=121.50 -1.2p=-28.5 Let's divide. -28.5÷-1.2 P=23.75 If there are 23.75 pounds of peanuts, there has to be 6.25 pounds of raisins. Let's check. 23.75(3.80)+6.25(5) 90.25+31.25 121.5 So, there will be 6.25 pounds of raisins.