Answer:
Molarity of the NaOH solution = 2.5 M
Explanation:
Given:
Moles of naoH = 0.50 moles
Volume of water = 200.0 ml
To determine:
Molarity of the solution
Explanation:
Concentration of a given solution is expressed in terms of molarity which is the ratio of the moles of solute present per liter of the solvent
[tex]Molarity = \frac{moles\ of\ solute}{Volume (L)\ of \ solvent}\\ \\For\ NaOH\\\\Molarity = \frac{0.50\ moles}{0.200\ L} =2.5\ moles/L[/tex]